Pracownicy etatowi bardzo często marzą o pracy na swoim wyobrażając sobie prowadzenie biznesu jako idealną formę aktywności zawodowej. Własna firma wielu osobom kojarzy się z prestiżem, niezależnością i wysokimi zarobkami. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się próbować swoich sił w pracy na swoim. Niestety bardzo wiele biznesów zamyka się już po kilku miesiącach działania. Poniżej lista najczęstszych powodów porażek biznesowych.
Brak badania rynku
Wiele osób rozpoczyna swoje biznesy spontanicznie, nie zastanawiając się szczególnie nad konsekwencjami. Myślą sobie, że po prostu spróbują i wykorzystają swoją szansę. Równie często biznes otwierany jest pod wpływem przykładów z otoczenia. Widzimy kolegę czy szwagra, który dobrze zarabia na usługach albo handlu i postanawiamy otworzyć analogiczny biznes. Tymczasem to, że ktoś znajomy zarabia na barze z kebabmi wcale nie oznacza, że nam pójdzie równie dobrze. Aby zwiększyć swoje szanse na sukces przed otwarciem biznesu trzeba zbadać rynek. Najpierw musimy mieć dobry pomysł. Najlepiej zajmować się czymś, na czym dobrze się znamy albo poszukać niszy. Gdy już ustalimy co chcemy oferować powinniśmy sprawdzić jaka jest konkurencja, jakie ma słabe strony, jakie ceny obowiązują na rynku oraz gdzie możemy dostać dany towar. Najważniejsze jest jednak sprawdzenie czy występuje popyt na dany produkt lub usługę.
Za mało środków na start
Marzenie o posiadaniu własnego biznesu jest na tyle silne, że wiele osób otwiera firmy, mimo braku odpowiednich środków na start. Inni z kolei nie widzą potrzeby odkładania większych sum, gdyż są przekonani, że bardzo szybko będą zarabiać pieniądze i z tych środków pokryją wszelkie zobowiązania. Tymczasem rzeczywistość jest dużo bardziej brutalna. Firma przez pierwszy rok z reguły w ogóle nie zarabia. Początkujące przedsiębiorca stale popełnia błędy, ponosi porażki i podejmuje ryzyko. W tym okresie firma to przede wszystkim koszty, należy więc mieć odłożone pieniądze na pierwsze miesiące działania.
Niewłaściwa organizacja czasu pracy
Prowadzenie jednoosobowej firmy wymaga ogromnej samodyscypliny od przedsiębiorcy. To bardzo trudna praca, gdyż wiąże się z całym szeregiem różnych ról. Trzeba być sprzedawcą, dostawcą, księgowym, sekretarką, kierowcą. Początkujący przedsiębiorcy zwykle pracują bardzo dużo i nie przynosi to dobrych efektów. Wielu z nich wpada w pułapkę nieustannego bycia w pracy. Nie potrafią oni wyłączyć telefonu, są online nawet w niedzielę. Tymczasem efektywny przedsiębiorca powinien pracować według planu i tylko przez taką ilość godzin, kiedy jest naprawdę w formie. Najpierw należy wykonywać zadania najważniejsze czyli takie, które popychają firmę do przodu. Trzeba unikać niepotrzebnego rozpraszania a zadania wykonywać blokami tematycznymi. W czasie pracy muszą być przerwy a w ciągu roku dni wolne, przeznaczone na urlop. Efektywności bardzo nie służy przeskakiwanie z zadania na zadanie czy dodawanie sobie zadań spontanicznych. Należy trzymać się planu a on sam nie powinien być przesadnie przeładowany, bo zawsze mogą wystąpić nieprzewidziane okoliczności. Przedsiębiorca powinien także wyrobić sobie nawyk delegowania zadań mniej ważnych. Nawet jeśli nie zatrudnia pracowników to, może zlecić wyspecjalizowanej firmie pakowanie wysyłek. Zamiast samodzielnie obrabiać zdjęcia produktów może hurtowo zlecić to zadanie agencji zajmującej się fotografią produktową.
Każdy, kto planuje otwarcie biznesu powinien się do tego solidnie przygotować. Warto czytać poradniki dostępne w Internecie oraz prosić o rady znajomych przedsiębiorców. Prowadzenie firmy może być wspaniałą przygodą, jednak jak każda aktywność zawodowa wymaga trudu i zaangażowania.